Pěstují levanduli na Podřipsku a nejraději mají levandulové sušenky

Těší nás, že můžeme navázat na reportáže z farem a polí „Dobrý farmář“ i v letošním roce. Přinášíme vám voňavou reportáž z Levandulové farmy manželů Nových ze Židovic na Podřipsku, s jejichž výrobky se můžete setkat v červnu na Roudnických farmářských trzích, které organizují dobrovolníci spolku Trhni se.

 

Jak vás napadlo pěstovat na Podřipsku levanduli?

Odmalička jsme měli díky rodině k rostlinám blízko. Když jsme se přistěhovali, otevřeli se nám nové možnosti, nebo možná spíše nové prostory k osázení. V počátcích jsme zkušebně pěstovali levanduli kolem domu. Záhy se ukázalo, že levanduli Podřipsko svědčí, dařilo se jí líp než jiným květinám. Proto nezůstalo jen u pár keříků a vznikla první políčka.

Je levandule něčím zvláštní, že vás její pěstování natolik zaujalo?

Levanduli buď milujete, nebo ji nenávidíte. Patříme do té první skupiny a jak už jsme řekli, levanduli se u nás líbí. Takže nebylo co řešit.

Když se řekne levandulová farma, většina z nás si představí nekonečně dlouhé sytě fialové řady levandule v Provence. Je to tak i u vás?

U nás nekonečné dlouhé lány nenaleznete, i když s pomocí Photoshopu se dají udělat divy. Díky naší specializaci na produkci řezaných květin a ručnímu obdělávání ani takové lány neplánujeme. Ale v detailu se tolik nelišíme, pěstujeme stejnou levanduli - l. Intermedii tzv. Lavandin a různé kultivary l. Angustifolia. Zvolili jsme cestu vysoké kvality danou způsobem pěstování v menším rozsahu.

Je levandule náročná na pěstování? Co byste poradili našim čtenářům pro její kvalitní pěstování.

Zákazníkům říkáme s nadsázkou, že levandule je absolutně nenáročná a naopak přílišná péče ji spíš škodí. Vzhledem k tomu, že jsme v zelinářské a vinařské oblasti, tak pěstování není tak náročné. Nejdůležitější je najít levanduli slunné stanoviště s dostatečně propustnou půdou. V zimně je důležitá ochrana rostlin před zamokřením, na jaře se to nesmí přehánět s razancí sestřihu.

Který z vašich levandulových výrobků máte nejraději. 

Nejraději? Levandulové sušenky, ty ale zatím neprodáváme. Krásné jsou paličky, užitečný je hydrolát, ale čerstvě nařezaná levandule je nejlepší!

Podílí se na práci na levandulové farmě celá rodina?

Víceméně ano. To by ani jinak nešlo, obzvlášť v období sklizně je potřeba každá ruka.

Kdy vás na farmářském trhu v Roudnici n. L. uvidíte a co vše si budou moci návštěvníci trhů z vaší farmy zakoupit?

Pravidelně jezdíme na trh poslední červnovou sobotu. Každý rok tak zahajujeme v Roudnici naší sezónu prodeje čerstvé levandule. Doplňkově prodáváme sazenice, rozmanité voňavé polštářky .      Loni jsme se sazenicemi a výrobky ze sušené levandule přijeli i na podzim a s dalšími výrobky a dárky jsme se zúčastnili i trhu adventního.  

Jak velký význam má pro vás prodej na farmářském trhu?

Obecně pro nás prodej na farmářských trzích důležitou možnost prodeje. Roudnický trh je specifickým „domácím“ trhem. Mimo samotný prodej si se zákazníky povídáme o pěstování levandule, řešíme jejich problémy, případně nabízíme i pomoc s pěstováním. Čím dál tím víc lidí řeší to, jestli si koupí chemicky ošetřenou květinu dovezenou z holandské burzy nebo čerstvou neošetřenou květinu vypěstovanou u nás.

Co vás v poslední době na vaší práci nejvíc potěšilo nebo naopak zklamalo. Jakými úspěchy se můžete pochlubit.

Úspěšně jsme vyzkoušeli nové kultivary l. Angustifolia, ale radost máme z úspěšné vstupní kontroly a následného zapsání do registru ekologického zemědělství.

Smíšené pocity máme z kopírování našich levandulových fotografií (bez udání zdroje) na internetu, i když naše fotografie použitá pro propagaci dovolené v Provence nás baví. Spíše zklamáni jsme ze začínající invaze bulharské a rumunské levandule do střední Evropy, kde podobně jako v jiných odvětvích nahrazuje tento levnější produkt horší kvality ten kvalitní, ale logicky dražší. 

Jste držitelem značky Regionální produkt?

Momentálně máme podanou žádost o udělení regionální značky produkt Českého středohoří.

 

Děkujeme za příjemné povídání a budeme se těšit na voňavou čerstvě řezanou levanduli na farmářském trhu. Rozhovory s dalšími prověřenými farmáři, kteří získali certifikaci Dobrý farmář najdete na našem webu www.roudnicketrhy.cz/dobryfarmar