Farmářské trhy v plné sezóně a poslední bleší trh

16.09.2015 15:17

V sobotu 19. září se na Husově náměstí koná již 12. Roudnický farmářský trh. Slunce nás v létě potrápilo vlnami veder a sucha, ale podzim už nám pomalu klepe na dveře. Sklizeň sezónního ovoce a zeleniny vrcholí, na polích září oranžové dýně. Farmářský trh v tuto roční dobu nabízí široký sortiment českých a lokálních potravin a produktů, vypěstovaných a zpracovaných s láskou k zákazníků.

Novinkou na sobotním farmářském trhu bude med z rodinného Včelařství Dobrovolný. Obhospodařují v současnosti 75 včelstev. Včelnice se rozkládají při úpatí kopce Kolný, na okraji obce Taneček v severovýchodní oblasti CHKO České středohoří a okolí Máchova kraje. Smíšené lesy nezatížené průmyslem, rozlehlé louky s hojným výskytem lučních bylin dodávají medu výraznou chuť a ojedinělou kvalitu s vysokým podílem léčivých látek. Rodina včelaří tradičním způsobem v nástavkových úlech, s kterými kočuje i do ovocných sadů.

Čerstvé ovoce, především jablka a hrušky nabízí nyní v sezóně na farmářském trhu tradičně oblíbené Ovocnářství Ploskovice. Po dožínkových slavnostech se na farmářský trh vrací návštěvníky vyhledávaná pojízdná prodejna s krůtím masem a uzeninou zemědělského družstva Brniště. Po delší odmlce přijede na tržiště Mouka ze mlýna, v jejichž nabídce najdete celozrnnou a pohankou mouku, vločky a další výrobky, stejně jako vaše oblíbení pěstitele a výrobce dalších dobrot a pochutin.

V kulturním programu podpořeným dotací Města Roudnice n. L. vystoupí od 8:30 skupina DRUGA. Pro děti si výtvarné a kreativní aktivity v dětském koutku připraví Ateliér VÝTVARKA. Za neziskové organizace se na tržišti představí Centrum MATÝSEK a Klub KECKA.

Paní ředitelky KZM paní Marie Imbrové jsme se zeptali na budoucnost sousedských Bleších trhů v Roudnici n. L., které bohužel díky nezájmu občanů našeho města jsou tuto sobotu poslední a končí. „První bleší trh se uskutečnil v Roudnici nad Labem v prostoru domečku 57 na Husově náměstí při farmářských trzích 23. srpna 2014 a v byl v tomtéž roce opakován jen jedou. V tomto roce již Roudnice nad Labem zažila pravidelné měsíční bleší trhy, a ten poslední připadá na tuto sobotu 19. září. Původní záměr vytvořit prostor pro sousedské povídání, povzbudit místní rodiny a i chalupáře k nabídce a použitého porcelánu, skla, keramiky, hraček, bižuterie atd. byl sice naplněn, ale to podstatné se trhům nedostává. Málokdo z místních najde čas a trochu odvahy si vytvořit vlastní nabídku a věci ze své domácnosti nabízet. Poslední šance překonat ostych je tedy tuto sobotu od 8:00 na Husově náměstí. Registrace prodeje je přímo na místě a v tomto krásném počasí slibují organizátoři v nabídce i pár zajímavých drobností z Afriky, pohlednice, bankovky, mince a možná i soška se najde. Takže neváhejte a přijděte mezi nás.“ Paní ředitelko děkujeme za sdělení.

Připojujeme se k pozvánce a zveme na farmářské i bleší trhy. Přijďte příjemně pobýt na Husovo náměstí a strávit sobotní sousedské dopoledne.

—————

Zpět