Ohlédnutí za prvními farmářskými trhy v Roudnici nad Labem

03.05.2012 09:39

Přinášíme vám malé shrnutí 1. Roudnického farmářského trhu. Článek je umístěn i na webových stránkách Města Roudnice n. L.

V sobotu 21. dubna zahájily svou letošní sezónu Roudnické farmářské trhy, které se konaly v zadní části Husova náměstí. I přesto, že se konala víkendová, velmi oblíbená akce - Řipská pouť, navštívilo první farmářské trhy v Roudnici n. L. velké množství návštěvníků. Akci organizačně zajišťovalo naše občanské sdružení Trhni se, o.s. Počasí nám přálo. Chladné sobotní ráno se proměnilo v krásný sluneční den. Mile nás překvapil velký zájem občanů, kteří si přišli hlavně nakoupit, podívat se ze zvědavosti, jen tak nakouknout nebo si poslechnout doprovodný kulturní program.

Ambiam

Pepek a Námořník

Vystoupení MŠ

 

Na farmářském trhu bylo možno zakoupit zdravé potraviny od místních zemědělců a regionálních prvovýrobců. V nabídce byla jarní zelenina – ředkvičky, hlávkový salát, špenát, i zásoby z loňského roku – brambory, cibule. Nyní především sadba, sazenice, bylinky, trvalky, skalničky do zahrádek a květiny do truhlíků na balkony a terasy. Velký zájem byl o masné výrobky pana Tatíčka z firmy TATAdobroty, kde stála přímo nekonečná fronta. Dále sýry a mléčné výrobky z Kozí farmy Držovice. Úspěch sklízel pan Holaj s čerstvými rybami z Kostomlat pod Řípem. Zakoupit jste si přímo z kádě mohli pstruha, kapra nebo živou štiku. K farmářskému trhu patří i med a včelí produkty, pečivo sladké i slané, koláče – valašské regále, šťávy a sušená zelenina, pivo z Minipivovaru Labuť z Litoměřic, perníčky, ale i přírodní kosmetika z kozího mléka a rakytníku. Bude již tradicí, že na farmářském trhu vždy najdete v menší míře zastoupena i řemesla, která tématicky navazují na zemědělství a ruční výrobu – řezbářství, košíkářství apod.

K dobré pohodě zahrál soubor irských a skotských písní Ambiam ze ZUŠ v Roudnici n. L., litoměřické hudební trio Pepek a Námořník. Pobavit svým vystoupením přišli také děti z MŠ Pastelka a MŠ Písnička. Firma Agrotip prezentovala na farmářském trhu zemědělskou techniku John Deere, kterou si kluci a tátové mohli vyzkoušet přímo za volantem.

Na trhu jste mohli potkat také dívky v krojích, které zdarma rozdávaly koláčky a zvaly na náš pořadatelský stánek, kde bylo možno odpovědět na tři anketní otázky.

Byli jste s trhem spokojeni? Přijdete příště? Chybělo vám na trhu něco?  

Napočítali jsme přes 120 vyplněných anketních lístků. Co vám tedy chybělo? Přáli jste si více ovoce a zeleniny. Což je samozřejmě způsobeno začínající sezónou. V dubnu u nás rajčata, papriky a mrkev nenajdete. Musíte být trpěliví a počkat si, až vyrostou. Poptávka byla také po mléku, másle a domácích vejcích. Bohužel současná legislativa a veterinární pravidla jsou poměrně přísná a prodávat čerstvě nadojené mléko na farmářském trhu prostě není možné. Samozřejmě se budeme snažit tuto situaci vyřešit, ale nejvhodnějším řešením je pojízdný mlékomat. Po vejcích je v současné době velká poptávka a nepodařilo se nám dosud sehnat dodavatele. Většina již prodává na zaběhnutých farmářských trzích v jiných městech. S ostatním sortimentem jako je roudnické víno, džusy, bylinky do budoucna počítáme.

Některým z vás chybělo občerstvení, buřty, grilované klobásky, pivo, limonáda nebo zmrzlina. Farmářské trhy jsou trhem potravinovým, ne občerstvením. Tržní řád schválený Krajskou veterinární správou jasně definuje co se smí a nesmí prodávat na farmářském trhu a za jakých podmínek. Jsou to velmi přísná pravidla, která musí prodávající splňovat. Již na prvním trhu jsme měli kontrolu z OVS, která dopadla velmi dobře.

Z ankety také vyplynulo, že si značná část obyvatel přeje více stánků a také to, aby farmářský trh začínal již od začátku Husova náměstí, sochy Jana Husa. Rada města našemu občanskému sdružení Trhni se, pronajímá veřejný prostor v zadní části Husova náměstí, což je zakotveno v nájemní smlouvě. Za pronájem platíme městu dle sazeb OZV. Zatím o změně neuvažujeme. Znamenalo by to pro nás nové úřednické „kolečko“ – povolení a schvalování, nová dopravní úprava a s tím spojené náklady. Více stánků bychom si přáli i my, abychom z finančních prostředků vybraných od farmářů, které vybíráme za pronájem místa, dříve splatili dřevěné stánky truhlářské firmě.

Dobrovolnictví

Druhou stranou mince je i ranní stavba stánků. Trh se připravuje již brzy ráno před šestou hodinou a během hodiny musíme zvládnout postavit všech patnáct dřevěných masivních stánků. Není to práce jednoduchá a jen se třemi členy občanského sdružení to není možné zvládnout. Proto vždy oslovujeme dobrovolníky, kteří nám se stavbou stánků brzy ráno pomáhají a po trhu zase stánky sklízejí. Tato nezištná pomoc je velmi důležitá. Dobrovolníci jsou občané našeho města, kteří svůj čas zdarma věnují pro dobrou věc. Díky nim farmářský trh vzniká a bez jejich pomoci by žádný farmářský trh ani nebyl. Proto jim za jejich pomoc velmi děkujeme, i těm anonymním, kteří se s námi spojili přes facebook a nejsou na fotografii. Všem děkujeme.

Poděkování partnerům

Farmářský trh vznikl také díky spolupráci s našimi partnery, kteří v dnešní nepříznivé ekonomické situaci pomohly vzniknout nové tradici na Podřipsku. Děkujeme.

Pozvánka na další farmářský trh

Závěrem všechny srdečně zveme na následující farmářský trh tuto sobotu 5. května od 8:00 do 12:00 hodin na Husově náměstí. Opět zahraje Ambiam soubor irských a skotských písní ze ZUŠ Roudnice n. L. A přijďte včas!  Po jedenácté hodině bylo o 1. Roudnickém farmářském trhu v některých stáncích již vyprodáno. Budeme se na vás všichni těšit.

—————

Zpět