Pečená zelenina

30.12.2011 20:40

První z našich „farmářských“ receptů je tady. Budeme Vám přinášet inspiraci, návody, zkrátka recepty, na které budete potřebovat především suroviny české, lokální, zkrátka takové, které zakoupíte na farmářských trzích. A abyste si se vší tou zeleninou a ovocem věděli rady, občas se mrkněte právě sem. Budeme společně vařit jídla známá, zapomenutá i zcela nová, ale určitě taková, která Vám budou chutnat. Občas si i něco sladkého upečeme. Tak s chutí do toho!

Po svátcích jistě uvítáte odlehčený jídelníček. Nejen naše žaludky, ale i peněženka dostala o svátcích zabrat. Zkuste proto následující recept:

Pečená zelenina

Potřebujete:

  • 1,5 kg zeleniny podle vlastního výběru – brambory, mrkev, celer, pastinák, dýně, červená cibule
  • 1 hlavičku česneku
  • 50 g másla
  • 50 ml olivového oleje
  • 1 citron (nejlépe v kvalitě bio)
  • sůl
  • pepř
  • pár snítek rozmarýnu a tymiánu

Zeleninu kromě brambor a česneku oloupejte a nakrájejte na větší kusy, citron na čtvrtiny, menší cibule se krájet nemusí, větší rozkrojte na čtvrtiny. Brambory dobře kartáčkem odrhněte a opláchněte. Česnek jen rozdělte na stroužky. Pokud máte čas, můžete dýni, mrkev, brambory i celer předem zlehka povařit ve vroucí vodě nebo napařit na sítku. Nebudou mít po upečení vyschlou kůrku.

Do mísy dáme rozpuštěné máslo a olivový olej, přidáme zeleninu a obsah proházíme, aby se všechny kousky zeleniny obalily tukem. Do pekáče dáme na dno bylinky, na ně vložíme zeleninu a dáme péct do trouby vyhřáté na 180oC. Pečte 45–60 minut, až je zelenina měkká a na povrchu opečená. Pak teprve osolíme a opepříme.

Vyzkoušejte i jinou variantu – místo tuku zeleninu promícháme se smetanou na šlehání a pečeme při stejné teplotě. Smetanu můžeme přisolit již před pečením.

Zelenina je výborná jako samostatné jídlo, můžete ji ale podávat jako přílohu k rybě nebo masu. Tak dobrou chuť!

P.S.: A napište, jak Vám chutnalo!

Text: Jarka Michalcová

/Zdroj:Hana Michopulu: Recepty z farmářského trhu, I. díl - podzim, zima. Vydalo: Zpátky domů, 2011/

 

 

—————

Zpět