V dubnu začínají oblíbené farmářské trhy

17.03.2015 14:50

S přicházejícím jarem zahájí v sobotu 18. dubna dobrovolníci a členové spolku Trhni se další sezónu Roudnických farmářských trhů na Husově náměstí. Ani se nám nechce věřit, že trhy budeme letos organizovat již čtvrtým rokem. Věříme, že se těšíte stejně jako my na čerstvou jarní zeleninu a první vitamíny, těšíte se  na své farmáře a prodejce, zkrátka až Husovo náměstí opět ožije příjemnou sousedskou atmosférou.


Většina z vás si možná myslí, když pořádáme farmářské trhy tak dlouho, to už máme  všechno v malíku, když je to jen dokola opakující se čtrnáctidenní sterotyp. 

Bohužel, opak je někdy pravdou. Každoročně znovu a znovu řešíme problémy s užíváním Husova náměstí pro účely farmářských trhů. Potýkáme se např. s provizorním připojením elektrické energie z KZM a jejími výpadky v průběhu trhů. Elektřinu potřebuje nejen řezník, nebo kozí farma na chlazení svých produktů, ale i rybář na okysličování vody v kádích.

Dále jsme letos, po třech úspěšných sezónách musely zdůvodňovat, proč nechceme přesunout Roudnické farmářské trhy na Karlovo náměstí. To by však bylo proti základnímu principu farmářských trhů a s tím jsme nemohli souhlasit. 

 

Také se nám v letošním roce zkomplikovala i organizace kulturního programu. Nový nájemce restaurace Říp v kulturním domě má v pronájmu i prostor před ním. Zde v době konání farmářského trhu vystupují žáci z mateřských školek, Základní umělecké školy a hrají hudebníci a kapely. Dostali jsme se tak do nelehké situace, kdy jsme museli řešit, kde budou hudebníci vystupovat? S novým nájemcem jsme se i z tohoto důvodu osobně sešli a domluvili se, že nám prostor pro účinkování bude uvolněn. Věříme, že se tak stane a budeme moci dál trhy oživovat kulturním programem.

 

Za tři roky pořádání farmářských trhů si pečlivě hlídáme kvalitu prodeje. Zákazníci jsou velmi citliví na každou změnu. Farmáře proto osobně navštěvujeme, nakupující důvěřují nám organizátorům, ale i prodejcům, farmářům. Nové zájemce o prodej pečlivě prověřujeme a nedovolíme zde prodávat nikomu, kdo nesplňuje přísná kritéria Asociace farmářských trhů ČR, které jsme zakládajícími členy.

Jsou to sice jen drobnosti, ale když se dají všechny dohromady, je to již pořádná starost, která často vyvolává otázky: Proč my ty farmářské trhy vlastně děláme? Je to stále
ještě pro radost? Pořád nás taková dobrovolnická práce těší? Nevyužijeme
svůj volný čas někde účelněji? Často si připadáme že, i přes tři roky tvrdě odvedené dobrovolnické práce ve prospěch města a pro blaho občanů, jsme vnímány jako spolková zábava několika žen, které nevědí co s volným časem a stále vytvářejí nějaké problémy.   
Bylo by nám velmi líto, kdyby farmářské trhy na Husově náměstí zanikly. A proto i přes všechny obtíže, komplikace a bohužel i zdravotní problémy chceme v organizaci farmářských trhů pokračovat i nadále.  

A co jsme pro vás v letošní sezóně připravili? Roudnické farmářské trhy zahájíme v sobotu 18. dubna již tradičně od 8:00 do 12:00. Na tržišti najdete stánky s prověřenými farmáři: pěstitele zeleniny manžele Svačinovi, Pacákovi, Soukromou farmu Libotenice manželů Škodových a paní Kubištovou. Na jaře nesmí chybět sadba, sazenice, bylinky, květiny, letničky,trvalky, balkonovky, první macešky, ale také potraviny a produkty z farem:
Kozí farma Držovice, Mléko z farmy, tradičně rybářství p. Holaje z Kostomlat
p. Řípem, Vinařství Podrábský, Rodinný minipivovar Ctiněves, sušené ovoce ze sušáren p. Rumla, houby, Dubské perníčky, produkty z rakytníku, pečivo z Mšenské pekárny u Mělníka, bylinné čaje a směsi Zdislava ze Žatce, koření, mošty z jablíček z Českého středohoří sadařův mošt, Ovocnářství Ploskovice, řezané květiny a suché vazby p. Herodesové, džemy, sladké a slané pečivo a další. Novinkou bude řezník a uzenář pan Kesner z Terešova, jehož výbornou uzeninu z vlastní výroby jste mohli zakoupit již na adventním farmářském trhu. Během roku budeme hledat a zvát nové farmáře i výrobce autentických chutných potravin. V červnu se můžete těšit na stánek s prezentací a ochutnávkou oceněných Regionálních potravin a produktů. Děti se na svůj svátek Mezinárodní den dětí dočkají divadla s výtvarnou dílnou z produkce souboru Loutky bez hranic, které každým rokem sklízí velký úspěch.

Farmářské trhy na Husově náměstí jsou hlavně důležitou společenskou událostí právě pro svoji příjemnou sousedskou atmosféru. Kulturní program organizujeme se záměrem nabídnout vám možnost užít si sobotní dopoledne. Děti se mohou vyřádit v dětském koutku při tradičním zatloukání hřebíků nebo kreslení farmářských omalovánek, které jsme pro tento účel připravili.

Na sobotu  18. dubna pro vás Ateliér VÝTVARKA připravil prostorovou výtvarnou dílnu. Děti se naučí postavit třeba most, dům nebo věž z netradičního materiálu. Kulturní program začíná v 8:30 kdy vystoupí skupina AULEN ORFEUS z Odolené Vody.

Všechny aktivity pro děti a širokou veřejnost a vstupné na vystoupení jsou zdarma. Tímto bychom chtěli poděkovat Městu Roudnici n. L. za poskytnutou dotaci na kulturní program a v loňském roce dotaci i na nové opláštění dřevěných stánků. Ocenění si zaslouží i naši pravidelní soukromí sponzoři firma RETE internet a S. B. CH. Instal, kteří svým finančním darem zainvestovali opláštění stánků pro farmáře. Dokonce se nám stala tak milá věc, že jeden stánek nově opláštili i farmáři. Za finanční podporu děkujeme Soukromé farmě Libotenice, manželů Škodových.  

I nadále budeme v letošním roce navštěvovat farmy a přinášet reportáže ze života našich prodejců. Všechny reportáže najdete i s bohatou fotogalerií z jednotlivých farem na našem webu farmářských trhů v rubrice Dobrý farmář. Stejně jako v loňském roce jsme vydali kapesní kalendáříky na rok 2015 s termíny Roudnických farmářských trhů, které jsou zdarma k dostání v Infocentru. Aktuální informace můžete sledovat na našem faceboku Roudnické farmářské trhy nebo na webových stránkách www.roudnicketrhy.cz, nadšence fotografování mobilními telefony zveme na náš Instagram. Těšíme se společně s vámi na zahájení letošní sezóny Roudnických farmářských trhů, začínáme v sobotu 18. dubna od 8:00 na Husově
náměstí v Roudnici n. L. Všichni jste srdečně zváni.

—————

Zpět